ФОРУМ За нас Реклама Профил
Навигация
Съвети

Търсене в новини и съвети
РЕКЛАМА

По-добре перце в ръката отколкото (заключена) загуба в джоба – Деветото чудо Брой 33

Оценете: Гласували: 0 Прочитания: 391
п. на 18.3.2021 г.

инвестиции - продаваме бързо печелившите и държим губещите
13.03.2021

Представете си, че през март 2017 г. сте си купили един биткоин на цена $1000. Колко от вас биха издържали да не го продадат докато цената растеше до нови върхове от  $ 5000, $ 10000, $15000…18,000? След това, когато през януари 2018 цената скочи до $20,000, а после стремглаво се срина до $6,000.  Колко от вас биха имали търпението и вярата, че само година по-късно биткоин може не само да се завърне до предишния връх, ами и да удари $50,000.  Аз лично отдавна щях да съм продал на някаква печалба моят първоначално закупен биткоин. Споделям, че на този етап не притежавам биткоин, не съм си купувал и не препоръчвам да се купува. Но ако си бях купил един биткоин през 2017 г. със сигурност щях да реагирам така както описах по-горе.  И все пак какво е това, което ме кара да бързам да продам когато вече съм реализирал печалба и да не мога да изчаквам допълнителното покачване (т.е. да HODL-вам, както жаргонно се нарича призива да не си продаваш биткоините). Оказва се, че си има специално изследване и на тази склонност. 

„The disposition effect” или Ефектът на прехвърлянето (или продажбата) 


В последно време ми е много интересно да изучавам и да ви разказвам за различните видове заблуди, самовнушения и склонности (т.нар. грешки на мозъка), които често ни подтикват към лоши решения. В брой 29 изброих най-често срещаните самозаблуди, в брой 25 написах как да преодолеем FOMO, a в брой 19 разгледах хиперболичното дисконтиране. В епизод 53 на MoitePari TV говорих за нашата свръхувереност и страха от загуба, а в епизод 55 осветих заблудата при личната самооценка. 

В този брой ще разкрия един друг бъг във финансовото ни поведение, открит от писхолозите Шефрин и Статман през 1985.  Тази аномалия се отнася до тенденцията на инвеститорите прибързано да продават активи, чиято стойност се е увеличила и прекалено дълго да задържат активите, чиято цена е паднала.  На английски език това се нарича „The disposition effect” или Ефектът на прехвърлянето (или продажбата). 

Но всъщност защо бързаме да реализираме печалбата (докато е още малка) и  отлагаме загубата (въпреки вероятността тя да нараства още).  Един друг изследовател, Джон Нофсингър, е обосновал това инвестиционно поведение със желанието ни да избягваме съжалението и да търсим гордостта. Но най-вече Ефектът на прехвърлянето се обяснява с Теорията на перспективите, формулирана от Даниел Канеман и Амос Тверски през 1979. В нея те постулират, че финансовите загуби пораждат по-силни чувства от еквивалентни финансови печалби. Т.е. болката от загубата е по-голяма от радостта от същата по размер печалба.  Например, при два вероятни сценария, първия да спечелим 50 лв, а втория първо да спечелим 100 лв и после да изгубим 50 лв от тях, много от хората предпочитат първия сценарий, въпреки, че те са с един и същи изход.   

Практично упражнение


За да разберем практично този ефект, ви представям едно упражнение с две хипотетични ситуации и ви приканвам да изберете какъв избор бихте направили във всяка една ситуация: 

Ситуация 1

Избор A: Спечелвам сигурни 900 лв. 

Избор B: Имам 90 % шанс да спечеля 1000 лв и 10 % шанс да спечеля 0 лв 

Ситуация 2

Избор А: Със сигурност изгубвам 900 лв 

Избор Б:  Имам 90 % шанс да загубя 1000 лв и 10 % шанс да не загубя 0 лв. 

Преди да прочетете по-надолу се опитайте да формулирате вашите отговори за ситуация 1 и ситуация 2. Обмислете внимателно отговора си. 

Докато обмисляте, ще спомена, че дори има графика, която изобразява тази „асиметрична функция на стойността“, която споменавам само заради хората с математическо-теоретическо мислене, които четат този брой. 
И така, изследванията на Канеман и Тверски показват при горните две ситуации показват, че болшинството от хората са предпочели Избор А в първата ситуация, и Избор Б във втората.  Какво означава това? Хората предпочитат да го играят на сигурно когато им се удава възможност за печалба и предпочитат да я приберат бързо (по-добре перце в ръката). Освен това, идеята, че има някаква малка вероятност да не получим нищо е много неприятна. От друга страна, при втората ситуация, хората предпочитат да спекулират. В този случай, идеята да загубиш 900 лв не е много по-неприятна от тази да загубиш 1000 лв, но пък има и малка вероятност (10 %) нищо да не загубиш, защо да не си пробваш шанса?! 

Как да преодолеем склонността да продаваме прекалено бързо печелившите акции, а да задържаме губещите


Предполагам всеки от вас е открил част от тези склонности и при себе си, и тук изниква въпроса как можем да преодолеем склонността да продаваме прекалено бързо печелившите акции, а да задържаме губещите.  На първо място, трябва да се образоваме как работят финансовите пазари и да разбираме мястото на емоциите при вземането на инвестиционни решения. На второ място, колкото повече спестявания има даден инвеститор, толкова по-търпеливо е склонен да чака да се трупат по-големи печалби и да отстранява бързо загубите. 

Най-полезния отговор според мен отново идва от следването на пътя на Деветото чудо който проповядваме. Това става, когато разглеждаме инвестициите си през призмата на напредъка към конкретни по-дългосрочни финансови дългосрочни цели (пенсиониране, образование на дете и т.н.).  Това, че сме направили 15 или 20 или 50 % печалба в портфолиото си до момента, не значи, че трябва веднага да продаваме, защото нашият хоризонт е 15 или 20 годишен и там търсим дългосрочния ефект на капитализирането, когато не се изкушаваме да търгуваме често и да се поддаваме на емоционалните въртележки, които финансовите пазари причиняват.

ЗАЯВКА ЗА КОНСУЛТАЦИЯ

Каним ви да се присъедините в Затворената Фейсбук група „Деветото чудо“, където обменяме опит между клиенти, приятели и съмишленици на MoitePari Consult.

Вдъхновяващи послания за инвестирането 


„Ние сме слепи за нашата слепота. Имаме много бегла идея колко малко всъщност знаем. Ние не сме устроени така, че да знаем колко малко знаем.“ Даниел Канеман 

„Нищо в живота не е толкова важно, колкото си мислите, докато си мислите за него“, Даниел Канеман 

„Ние мислим, всеки един от нас, че сме много по-рационални, отколкото всъщност сме. И мислим, че вземаме решенията си защото имаме добри причини за тях. И дори когато всъщност е точно обратното. Ние вярваме толкова много в нашите причини, защото вече всъщност сме взели решението.“ Даниел Канеман 

„Истинската интуитивна експертност се научава от дълъг опит с добра обратна връзка за грешките ни“, Даниел Канеман

Ако намирате седмичния ни бюлетин за полезен и все още не сте се абонирали за Деветото чудо, направете го. И не забравяйте да го споделите и с Ваши приятели и познати, които също имат възможността да направят абонамент.

Коментари и Отговори Начало ^

Моля попълнете вашите коментари тук.
псевдоним   
e-mail   
телефон (незадължително)   
Моля, използвайте само цифри.


( Вашия е-mail адрес и телефон няма да бъдат показвани в коментарите )
Вашият коментар:   Изберете:

Тази функционалност е достъпна само за регистрирани потребители.
Моля регистрирайте се
тук
Нашият редактор ще прецени дали коментарът ви да бъде публикуван под статията/новината отчитайки релевантността му към темата.



Абонамент Новини от МОИТЕ ПАРИ Въведете вашият e-mail за абонамент:
Начало Контакти Често задавани въпроси Реклама Партньори Речник Карта на сайта English Добавете в Google
RSS Защита на личните данни МОИТЕ ПАРИ © 2017 - ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ FINZOOM FINANCIAL GUIDE NETWORK Romania Turkey
Имоти Работа Автомобили Moreto.net RuseInfo Почивка в България Mail.bg Телевизия Европа Empower United Сделка на деня