Във връзка със съвместната програма на ББР и търговските банки, свързана с предоставяне на безлихвени заеми за физически лица, засегнати от COVID-19, ние от MoitePari.bg проведохме кратко проучване, целящо да установи как протича този процес. В проучването взеха участие общо 169 участника.
Кандидатствахте ли за безлихвен кредит
Резултатите от проведеното проучване показват, че онези, които изпитват нужда от безлихвен заем и онези, които нямат нужда от такъв, са с равни дялове. 40% от анкетираните признават, че имат нужда от безлихвен кредит, като по-голямата част от тях не са кандидатствали за такъв, но възнамеряват да го направят (27%).
Висок остава процентът на онези, които не са запознати с тази програма (19%) и нейните условия.
С каква цел се взимат
Анкетираните споделят, че средствата предоставени под формата на безлихвен заем ще им бъдат необходими за рефинансиране или частично плащане на вноски по други банкови кредити/ карти/ лизинг (36%). Тук не се включват задълженията към небанкови финансови институции, което означава, че основното намерение за взимане на безлихвен кредит е свързано с оптимизиране и намаляване на лихвени разходи по по-скъпи задължения (кредитни карти, лизинг, потребителски банкови кредити). Друго основно предимство, освен намаляване на плащанията на лихви по съществуващи заеми, е и ползването на гратисен период, което особождава за известен период от време (до 36 месеца) изплащането на кредита.
Другата голяма група, която се обособява при лицата, имащи нужда от безлихвен заем са на онези, които имат нужда от кредита, за да се справят с комуналните си задължения и разходи за издръжка на живот (28%).
Други цели, за които ще бъдат изразходвани средставата от безлихвен кредит са:
- Рефинансиране на задължения към небанкови финансови институции (16%)
- Собствен бизнес (14%)
- Образование и реквалификация (3%)
Еднокрано, до 4500 лв. и с гратисен период
Сумата, която нуждаещите се от безлихвен кредит търсят се равнява на максимално определеният размер на помощта от 4500 лв. 67% от отговорили заявяват, че ще кандидатстват или са кандидатствали за суми между 3000 и 4500 лв. Тези данни съответват и на изнесените днес данни от Българска банка за развитие, относно средния размер на одобрените кредити по тази програма до момента, който е 4300 лв.
Промените в програмата направиха възмоно усвояването на сумите да бъде по желание на клиента – еднократно или на три трашна, всеки по 1500 лв. 92% от далите отговор предпочитат първият вариант.
Общо 70% от отговорилите заявяват, че ще ползват гратисен период по кредита. Гратисният период, който може да бъде ползван по програмата е от 6 до 24 месеца, като данните не предоставят ясно изразена граница, очертаваща изборът на такъв. 37% от далите отговор заявяват, че ще ползват такъв, като срокът, който са избрали е между 6 и 12 месеца. Други 33% са избрали той да бъде между 12 и 24 месеца, а 29% няма да използват такъв.
Резултатите показват, че предпочитаният срок за изплащане на кредита е максимално определеният по програмата от 60 месеца (35%). С това се цели определяне на по-ниска дължима месечна погасителна вноска, след изтичане на избраният гратисен период.
От по-горните данни можем да изведем примерен образец на това как изглежда офертата за безлихвен заем, който се търси:
Размер |
Гратисен период |
Срок на изплащане |
Месечна вноска |
4 500 лв. |
12 месеца |
60 месеца |
94 лв. |
• Стойностите са представителни и имат илюстративна цел
Причини за отказ на безлихвен кредит
Имайки предвид целта на тази програма, предоставяните кредити трябва да са достъпни за широк кръг физически лица, засегати от коронакризата. Делът на отказите към момента е нисък – едва 8% от всички анкетирани.
Причините, поради които онези, които са кандидатствали, но не са получили финансиране са:
1. Невъзможност да бъдат осигурени и представени всички необходими документи (40%)
2. Лоша кредитна история (30%)
Демография и заетост
• Взелите участие в проучването са заети в сектор търговия (26%)
• Предимно физически лица, назначени на трудов договор (52%) и самоосигуряващи се лица (33%)
• Предимно мъже (56%)
• Възраст между 41 и 50 г.