Платена публикация
Началото на новата година винаги е период, когато всеки от нас си казва, че е време да направи някои големи промени в живота си. А когато става дума за пари, най-често се търсят алтернативи на депозитите за постигане на по-висока доходност. Вариантите са много и повечето от тях всъщност стигат до акциите. По-голяма възвръщаемост се постига, когато зад инвестицията стои работещ и печеливш бизнес. Акцията е точно това – собственост в една компания, която не само трябва да се развива, но и да разпределя част от печалбите си за своите акционери.
Какво правят на Запад?
Близо половината от американците отделят всеки месец част от доходите си в пенсионни сметки, като голямата част от тези пари се инвестират в акции. Рекордите на Уолстрийт увличат още повече капитали към акции, включително чрез взаимни или борсово търгувани фондове. В Европа е по-различно, защото спестителите предпочитат индиректния подход към риска на фондовите пазари. Тоест, голямата част от спестяванията са в различни инвестиционни продукти, които обаче притежават акции. Хората на Стария континент предпочитат някой друг да се грижи за парите им или нямат достатъчно време и желание да задълбават в света на финансите.
Всеки месец по 250 долара, евро или лева при средногодишна доходност от 8% за 20 години ще се превърнат в 150 000 при внесени само 60 000
Благосъстоянието на Западния свят разчита много на инвестициите, като тайната е в постепенното натрупване на капитали и по-високата средна възвръщаемост на акциите през последните няколко десетилетия. Парите се увеличават, защото доходът всяка година се натрупва върху печалбите от предишните години. Това се нарича сложна лихва и е причината да има рекордно равнище на пенсионните сметки, които надхвърлят милион долара. Всеки месец по 250 долара, евро или лева при средногодишна доходност от 8% за 20 години ще се превърнат в 150 000 при внесени само 60 000. Добавете още двадесет години на внасяне и 8% доход, който е средният за американския пазар през последния един век, и ще получите натрупана сума от 872 000. На това разчита идеалният пенсионен модел, който би трябвало да събере големи суми, без те да се усещат негативно всеки месец в доходите на застрахованите. В основата му е по-високата и доказана през годините възвръщаемост на акциите. Ако тя не е постигната, няма да има реално натрупване на средства и пенсионният модел ще се провали.
Какво e да си акционер?
Акциите са собственост в една компания, но техният притежател не носи никаква отговорност за дейността на компанията, нито за нейните дългове. Може да звучи странно, но не малка част от хората в България се страхуват от точно такава отговорност. Няма основания за притеснения. Финансовите ползи от акцията са в покачването на нейната стойност и в разпределянето на дивидент. Поскъпването на акцията носи голямата част от печалбата от притежанието й, а дивидентът е редовното плащане, което компанията прави към своите акционери. Двете трябва да се разглеждат заедно. Най-добрата дългосрочна инвестиция е в акция, която се покачва и носи сравнително висок дивидент. Това означава, че е купен дял в отлично развиваща се компания и има смисъл да се притежава с години.
Акциите носят само ползи на всеки техен собственик, но имат и рискове за инвестираните пари – компанията да спре да съществува и цената им да се срине. Корпоративните фалити не са рядкост, но делът им сред големите и реномирани имена на борсите е пренебрежимо малък. Например, онлайн търговията и възходът на Amazon се отрази много негативно на големите вериги магазини и някои от тях дори се сблъскаха с банкрут. Инвеститорът обаче може да се предпази от подобни тенденции, защото едно от правилата за управлението на парите е те никога да не бъдат вложени само в един актив. Така комбинацията от акции на компании в различни сектори и държави плюс други активи като злато или дългови книжа ще намали до минимум корпоративният риск.
Къде се крият опасностите?
На всеки пет или десет години идва време, когато новините за икономиката и пазарите започват да стават все по-лоши и лоши. Не е задължително това да е толкова тежка финансова криза, колкото беше през 2008 г. Оттук идва и риска за инвестицията, защото отсъстват всякакви гаранции, че пазарът ще продължи да следва поведението си от последните месеци или години. Изненадите на фондовите пазари са ежедневие, което в повечето случаи остава незабелязано и само вашите консултанти ще се притеснят дали борсите не дават сигнал, че обръщат посоката си. Те трябва да дадат правилно обяснение за рисковете от икономическа рецесия и спад на пазарите, както и вариантите за защита. А те са същите – разнообразни активи, като злато и облигации като добавка към основната инвестиция в акции от различни сектори. Дори и големите спадове на акциите са временни и трябва да се възприемат като неизбежна част от процеса на инвестиране. Правилната подготовка преди криза и възможността да се купи в началото на многогодишен растеж е най-добрият начин да се постигне високата възвръщаемост за периода, която умножава значително вложените средства.
Примери с представянето на известни акции за последните 30 години
Автор: Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант, ЕЛАНА Трейдинг
Уговорете си инвестиционна консултация за това как да създадете своя инвестиционен портфейл
https://www.elana.net/bg/trading/investment-consulting.html
Гледайте образователни видеа за различни видове инвестиции
https://www.elana.net/bg/trading/education/webinars.html
Пробвайте безплатно и без риск инвестиция в акции на всички борси в света чрез демо регистрация в платформата ELANA Global Trader
https://globaltrader.elana.net/